Чланци поређани по датуму: октобар 2019 - Епархија Шумадијска

СВЕТИ НОВОМУЧЕНИЦИ КРАГУЈЕВАЧКИ, МОЛИТЕ БОГА ЗА НАС!У понедељак, 21. октобра 2019. године, на платоу испред храма Светих новомученика крагујевачких у Шумарицама служена је света архијерејска Литургија поводом 78 година од стрељања преко две хиљаде Крагујевчана од стране немачких окупаторских сила.

Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован началствовао је светим сабрањем уз саслужење свештеника и ђакона Епархије шумадијске. У славу и част крагујевачких новомученика појали су ученици крагујевачке Богословије “Светог Јована Златоуста”.

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У МИЛОШЕВУУ недељу, 20/7. октобра 2019. године, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован служио је свету архијерејску Литургију у селу Милошеву.

Дочекан од бројних верника и свештенства беличког намесништва, Владика је пре свете Литургије осветио нову палионицу свећа, која је сазидана прилозима мештана, а највише прилозима господина Митра Рајковића и господина Младена Стојановића.

СВЕТА ТАЈНА ЈЕЛЕОСВЕЋЕЊА У ШУМАРИЦАМАНа дан када наша света православна Црква празнује спомен Светих мученика Сергија и Вакха, верни народ парохије шумаричке, сада већ традиционално, се окупио око свога храма поводом свете тајне јелеосвећења. Уједно навечерјем овога дана се дочекује и спомен Светих новомученика крагујевачких, који су мученички пострадали од стране окултних фашистичких хорди, које озвереног срца, задојени светском, сатанском идеологијом, као некада Османлије, нису разазнавали децу од одраслих, не могући да трпе православног Србина. Али иноверни не зна да “крв душу мије” и да не може уништити живот православног хришћанина за вечност.

НАСТАВЉЕНИ РАЗГОВОРИ О ВЕРИ У МЛАДЕНОВАЧКОМ ХРАМУУ недељу, 20. октобра 2019. год., са благословом Његовог Преосвештенства Епископа шумадијског Г. Јована, одржан је након евхаристијског сабрања 6. сусрет у оквиру разговора о вери младеновачког Храма. Овом приликом настављен је циклус, који је окончан након Васкрса. Гост на 6. разговорима био је јереј Марко Дабић, парох СПЦ на Канарским острвима.

ЦРКВА У ИЛИЋЕВУ ПРОСЛАВИЛА СВОЈУ СЛАВУУ суботу 19. октобра 2019. године, када наша света Црква прославља св. апостола Тому, Црква Божија у крагујевачком насељу Илићево је светом Литургијом и ломљењем Славског Колача, прославила своју храмовну славу. Свету Литургију је служио протојереј-ставрофор Милић Марковић уз саслуживање архимандрита Јована Радослављевића, протојереја Слободана Бабића, протонамесника Петра Бранковића, јереја Мирка Шиљковића и Стефана Дамјановића и ђакона Уроша Костића и Мирослава Василијевића.

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА И КРШТЕЊЕ У СЕЛЕВЦУУ суботу 19. октобра 2019. године, када наша света православна Црква слави светог апостола Тому, Његово Преосвештенство Епсикоп шумадисјки Господин Јован служио је свету архијерејску Литургију у храму Силаска Светог Духа на апостоле у Селевцу, селу надомак Смедеревске Паланке.

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У ХРАМУ СВЕТЕ ПЕТКЕ У КРАГУЈЕВЦУУ петак, 18. октобра 2019. године, када наша Црква прославља свету мученицу Харитину и светог свештеномученика Дионисија, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован служио је свету Литургију у храму Свете Петке у крагујевачком насељу Виногради. Епископу су саслуживали протојереј Драган Брашанац и ђакон Урош Костић, за певницом су појали протојереј Драгослав Милован и протонамесник Мирољуб Миладиновић, а чтецирао је г. Владан Степовић.

26. ДУХОВНА ТРИБИНА У МЛАДЕНОВЦУ ПОСВЕЋЕНА ВЕЛИКОМ ЈУБИЛЕЈУ СРПСКЕ ЦРКВЕДана 17. октобра 2019. год. у парохијском дому храма Успења Пресвете Богородице у Младеновцу, са благословом Његовог Преосвештенства Епископа шумадијског господина Јована, организована је Духовна трибина на којој су др Драгољуб Марјановић (доцент на одељењу за историју Византије на Катедри за историју Филозофског факултета Универзитета у Београду) и мр Немања Девић (докторанд, истраживач–сарадник на Институту за савремену историју) говорили на тему: “Српска Црква као чувар завета”.

ВЛАДИКА ЈОВАН: “ИМАСМО НЕ ЗНАСМО – ИЗГУБИСМО ПОЗНАДОСМО”У четвртак 17. октобра 2019. године, Епископ шумадијски Г. Јован, служио је свету Литургију у Старој Милошевој цркви у Крагујевцу.

ПАРАСТОС НА РУСКОМ ГРОБЉУ У ЈАГОДИНИПоводом ослобођења Јагодине, 17. октобра 1944. године, јагодинско свештенство је одржало парастос палим борцима Црвене армије који су учествовали у ослобођењу Јагодине и околних места. 1170 Руса је дало своје животе у тим борбама.

Страна 1 од 5