Прекопеча ПДФ Штампа Ел. пошта

храм - праведног Јова
капела - Св. Јована Крститеља

Историја

Остаци цркве у Прекопечи, на месту где је данас подигнут нови манастир, нису дали могућност да се било шта поуздано сазна о најстаријој историји овог светилишта. Међутим, сачувано је предање о Јову Синаиту који је живео у Прекопечи код Крагујевца више Драче. Ту је умро и сахрањен. У науци се овај синаитски монах повезује са познатим преписивачем старих рукописа Јовом који је живео у манастиру Хиландару током треће четвртине XIV века. Мошти овог подвижника склоњене су у манастир Драчу, а његов гроб био је изузетно поштован у народу. Верује се да је средњовековни манастир постојао до краја XVIII века, када су га, током Кочине крајине, уништили Турци.

Подизање новог манастира почело је 1988. године, да би до данас били саграђени једнобродна црква у рашком стилу и двоспратни конак.

Литература:
  1. Археолошки споменици и налазишта II, Београд 1956, 195.
  2. Амфилохије (Радовић), јеромонах, Синаити и њихов значај у животу Србије XIV и XV века, Споменица о шестој стогодишњици манастира Раванице, Београд 1981, 125.
  3. Л. Павловић, Култови лица код Срба и Македонаца, Смедерево 1965, 200.
  4. П. Пајкић, Опис манастира Епархије шумадијске, Српска православна епархија шумадијска 1947-1997, Шематизам, Крагујевац 1997, 224-225.

Прекопеча, 34204 Дивостин
тел: 034/562-087
храм - праведног Јова
капела - Св. Јована Крститеља

У манастиру живе: монахиња Михаила (Враголић) старешина  манастира, монахиња Урила (Враголић).

ОСЛИКАВАЊЕ СТАРЕ ЦРКВЕ У КРАГУЈЕВЦУ

ПОЧИЊЕ ОСЛИКАВАЊЕ СТАРЕ ЦРКВЕ У КРАГУЈЕВЦУ