МЛАДЕНОВАЦ ПО 124. ПУТ ПРОСЛАВИО ГРАДСКУ СЛАВУ ПДФ Штампа Ел. пошта

МЛАДЕНОВАЦ ПО 124. ПУТ ПРОСЛАВИО ГРАДСКУ СЛАВУПразник Силаска Светог Духа на Апостоле, Тројичиндан, прослављен је свечано у младеновачком храму Успења Пресвете Богородице. Овај велики празник представља најдуговечнију традицију у поткосмајској вароши и изузев у периоду богоборачког комунизма обележаван је литијским обиласком записа у самом граду. Евхаристијском сабрању началствовао је Архијерејски намесник младеновачки протојереј-ставрофор Жељко Ивковић, уз саслужење умировљеног пароха младеновачког протојереја-ставрофора Драгољуба Ракића, старешине Светоуспенског храма протојереја Слободана Кеџића и ђакона Небојше Поповића. Литургији је присуствовао многобројни благочестиви народ, који је испунио велелепни храм и његову пространу порту. Поводом младеновачке литије штампан је и дванаести број билтена „Благовесник“, који уређује братство Светуспенског храма.

С обзиром на то да је овај празник слава Младеновца, након евхаристијског сабрања, мноштво грађана на челу са свештенством младеновачким и председником ГО Младеновац господином Владаном Глишићем је кренуло у литију. У литији су учестовали и чланови КУД-а „Војвода Катић“ из Младеновца и КУД-а „Љубомир Ивановић Геџа“ из Ковачевца. Литија се кретала од младеновачке Цркве, централним градским улицама, до зграде Градске општине. Ту су узнете молитве за град и његове становнике, а потом се кренуло до записа у старом градском језгру. Након тога литија се вратила пред храм Успења Пресвете Богородице. После литије преломљен је славски колач овогодишњег домаћина славе госпође Биљане Кузмић. У порти је одржан наступ најмлађих чланова КУД-а „Војвода Катић“ и КУД-а „Љубомир Ивановић Геџа“. Празнично сабрање настављено је у порти где су се сви присутни окрепили.

јереј Марко Јефтић

ОСЛИКАВАЊЕ СТАРЕ ЦРКВЕ У КРАГУЈЕВЦУ