ХРАМОВНА СЛАВА ЈАГОДИНСКЕ СТАРЕ ЦРКВЕ ПДФ Штампа Ел. пошта

ХРАМОВНА СЛАВА ЈАГОДИНСКЕ СТАРЕ ЦРКВЕУ среду 26. јула (13. по старом календару), када наша Света Мајка Црква празнује Сабор Св. Архангела Гаврила, јагодинска Стара црква, посвећена Св. Архангелима Михаилу и Гаврилу, прославила је своју храмовну славу. Свету Литургију служили су: архијерејски намесник белички, протојереј-ставрофор Небојша Младеновић, протојереј-ставрофор Радосав Станковић, протојереј-ставрофор Радомир Ракић, јереј Јовица Јовановић и ђакон Далибор Нићифоровић.

Након прочитаног јеванђељског зачала, отац Радомир је произнео богоугодну беседу говорећи о значају јављања Св. Архангела Гаврила људима, који је проносио божанске вести и да ми непрестано прибегавамо овом Божијем Благовеснику, знајући његово посредовање пред Богом и Божанским Престолом. Управо је Св. Архангел Гаврило саопштио најрадосније вести Пресветој Богородици. Стога и ми, недостојни, кличемо му радосну песму да нас његовим молитвама заштити заклоном крила непропадљиве славе и вапимо му да нас избави од беда као поглавар вишњих сила.

Након одслужене Литургије, верни народ предвођен свештенством, учествовао је у храмовној литији и пререзан је славски колач. После тога, сви у овој јагодинској цркви били су послужени трпезом љубави коју је припремио колачар Милорад Стојковић – Лаци са породицом.

Треба подсетити да је ово најстарија црква у Јагодини, коју је подигао кнез Милош Обреновић 1818. године, о чему сведочи и ктиторска плоча, која се данас налази на јужном зиду припрате.

Младен Алексић, вероучитељ

ОСЛИКАВАЊЕ СТАРЕ ЦРКВЕ У КРАГУЈЕВЦУ