ПРАЗНИК ПРЕНОСА МОШТИЈУ СВЕТОГ ПРВОМУЧЕНИКА И АРХИЂАКОНА СТЕФАНА ПРОСЛАВЉЕН У НИКОЉУ ПДФ Штампа Ел. пошта

ПРАЗНИК ПРЕНОСА МОШТИЈУ СВЕТОГ ПРВОМУЧЕНИКА И АРХИЂАКОНА СТЕФАНА ПРОСЛАВЉЕН У НИКОЉУНа дан преноса моштију светог првомученика и архиђакона Стефана 15. августа 2017. године, а поводом славе капеле манастира Никоља, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован служио је Свету Архијерејску Литургију у летњиковцу поред никољске цркве. Епископу су саслуживали Архијерејски намесник опленачки протојереј – ставрофор Миладин Михаиловић, протојереј – ставрофор Слободан Богојевић, протонамесник Бранимир Товиловић, протонамесник Слободан Радивојевић, протонамесник Дејан Динић, протонамесник Остоја Пешић, протођакон Иван Гашић и ђакон Урош Костић.

Верном народу се након прочитаног Јеванђеља беседом обратио протонамесник Дејан Динић који је том приликом истакао крстоносни печат живота који прати сваког хришћанина и који подразумева муку, бол, трпљење и страдање Христа и вере ради. Тај мученички подвиг прати и данашње хришћане пошто је човечанство заборавило и одрекло се домаћина овог винограда, односно самог Бога, те је човек човеку постао звер. Стога немамо другог избора него да се окренемо Цркви, молитви и светој Литургији не бисмо ли, попут светог првомученика и архиђакона Стефана, замолили опроштај грехова свих гонитеља хришћана и задобили место које нам је Господ припремио у Царству Своме.

Након свете Литургије и чина резања славског колача уследила је заједничка трпеза љубави уприличена од стране игуманије ове свете обитељи монахиње Евдокије и њеног сестринства.

ђакон Урош Костић

ОСЛИКАВАЊЕ СТАРЕ ЦРКВЕ У КРАГУЈЕВЦУ