ОСВЕШТАНИ КРСТ И ЗВОНА ЗА ХРАМ РОЂЕЊА СВЕТОГ ЈОВАНА КРСТИТЕЉА У СТОЈНИКУ ПДФ Штампа Ел. пошта

ОСВЕШТАНИ КРСТ И ЗВОНА ЗА ХРАМ РОЂЕЊА СВЕТОГ ЈОВАНА КРСТИТЕЉА У СТОЈНИКУДана 18. септембра 2017. године, када наша Света Црква прославља и празнује Светог пророка Захарију и праведну Јелисавету, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Г. Јован освештао је у послеподневним сатима Kрст и три звона за храм посвећен Рођењу Светог Јована Крститеља у селу Стојнику. Епископу су саслуживали: умировљени пароси младеновачки протојереји-ставрофори Живорад Марић и Драгољуб Ракић, Архијерејски намесник младеновачки протојереј-ставрофор Жељко Ивковић, протонамесник Зоран Алексић, протођакон Иван Гашић и ђакон Небојша Поповић.

Наш Владика је, пре чина освештавања Kрст и звона, обишао радове на храму и дао сугестије за наставак градње. Благословеном и молитвеном сабрању, присуствовао је, у великом броју, верни народ овог краја Шумадије, којима се надахнутом беседом обратио Епископ Јован, напомињући да се у Стојнику доста тога променило на боље, од када су мештани овог питомог и живописног села решили да себи подигну храм у славу Божију и у част Светог Пророка, Претече и Крститеља Јована. Владика је посебну пажњу у беседи посветио значају Крста и звона у нашој Цркви, наглашавајући да је Крст силно знамење које представља круну храма, а да звона немају функцију само да позивају на сабрање. Звона оне који су на Литургији подсећају да је то важан део Богослужења, а оне који су оправдано одсутни прену да оставе обавезе којима су окупирани и размисле о духовном животу. Наш Владика је закључио да је градња храма бесмислена ако се у њему не сабира верни народ изграђујући живу Цркву. Након кропљења окупљених, сабрање је настављено на трпези љубави.

Беседа Епископа шумадијског Г. Јована

јереј Марко Јефтић