СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У МАНАСТИРУ ДИВОСТИНУ ПДФ Штампа Ел. пошта

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У МАНАСТИРУ ДИВОСТИНУУ среду, 24. јануара 2018. године, када Света Црква празнује Преподобног Теодосија Великог, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Благовести Пресвете Богородице - Дивостин. Епископу су саслуживали протонамесник Срђан Тешић и протођакон Иван Гашић. На Литургији су појањем одговарали ученици Богословије Св. Јован Златоусти из Крагујевца.

У беседи по прочитаном зачалу Јеванђеља, Владика Јован је објаснио значај догађаја Богојављења, чије попразништво славимо. Бог објављује да је тројичан, односно да је Бог један у три лица, са различитим личним својствима. Јављање Свете Тројице показује равенство Оца и Сина и Светог Духа. Тајна Свете Тројице је само вером појмљива и човеку је објављена у оној мери колико му је потребно за спасење. Бог се јавио да успостави хармонију између неба и земље, између Бога и човека, хармонију коју је човек својом непослушношћу разрушио. Јавио се да нас поново усинови, да нас спасе од греха и смрти. Али, Бог се јавља ономе ко има слуха, ко верује, ко осећа свој пад и жели и тражи од Њега да га подигне. Таква вера подразумева смирење и кротост, на које нас својим примером позива сам Господ наш, Исус Христос. Гордост је узрок сваког греха, горд човек издваја себе из заједнице и пропада. Права и делима потврђена вера у истинитог Бога је услов нашег спасења. Ко не верује, сам себе затвара и за Бога и за другог човека и излаже себе опасности, јер излази из спасоносног окриља Цркве, која је брод спасења.

Беседа Епископа шумадијског Г. Јована