ВЕЛИКИ ЧЕТВРТАК У САБОРНОМ ХРАМУ У КРАГУЈЕВЦУ ПДФ Штампа Ел. пошта

ВЕЛИКИ ЧЕТВРТАК У САБОРНОМ ХРАМУ У КРАГУЈЕВЦУ На Велики Четвртак 5. априла 2018. године, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован уз саслужење свештенства Саборног храма, служио је Свету Литургију Светог Василија Великог у Саборном храму у Крагујевцу. Евхаристијска радост је употпуњена причешћем великог броја верника. Велики Четвртак је један од дана Страсне (страдалне) седмице у којима се Црква молитвено сећа догађаја Господњег драговољног страдања. Пред празник Пасху, у четвртак, Христос се са ученицима вратио у Јерусалим где је на тај дан, који се иначе прославља као Велики Четвртак била Тајна вечера. Исус је тада установио Свету Тајну Причешћа уз речи: “Узмите, једите; ово је тело моје.” и “Пијте из ње сви; Јер ово је крв моја Новога Завета која се пролива за многе ради отпуштења грехова” (Мт. 26:26-28). Ове се речи могу чути на свакој Светој Литургији чији је централни део Свето Причешће.

У поподневним часовима Великог Четвртка са почетком у 17. часова служено је јутрење Великог Петка, на коме је Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован са свештенством Саборног храма читао дванаест јеванђеља која говоре о страдању Христовом. На крају јутрења Епископ Јован са свештенством и верним народом целивао је и поклонио се Часном крсту, који су свештеници у току богослужења изнели на средину храма.

Срећко Зечевић, протонамесник