СВЕТА ПЕТКА ПРОСЛАВЉЕНА У СМЕДЕРЕВСКОЈ ПАЛАНЦИ ПДФ Штампа Ел. пошта

СВЕТА ПЕТКА ПРОСЛАВЉЕНА У СМЕДЕРЕВСКОЈ ПАЛАНЦИ Уз присуство мноштва верног народа, гостију и свештенства прослављена је храмовна слава, Преподобна мати Параскева – света Петка.

Света Петка, светитељка српског порекла, веома је поштована у нашем народу, сматра се заштитницом и заступницом жена и децe, али и свих оних који јој се молитвом обраћају и траже заштиту и помоћ.

Као што и приличи имену и дану, празник је започео Бденијем у навечерје славе, а сутрадан светом Литургијом началствовао је високопреподобни игуман Петар (Драгојловић) уз саслуживање старешине храма, архијерејског намесника јасеничког протојереја-ставрофора Велибора Ранђића, протојереја-ставрофора Тихомира Анђелковића, протојереја Радослава Сенића, протојереја Ђорђа Ковачевића, протојереја Драгише Савића, протонамесника Драгана Икића, протонамесника Срђана Ковачевића, јереја Милана Кеџића, намесничког ђакона Владимира Степановића и многобројног народа, кога, како су се чули коментари, није скоро било у оволиком броју.

После прочитаног Јеванђеља богонадахнуто је беседио игуман Петар подсећајући на речи јеванђељске приче о десет мудрих и лудих девојака и опоменуо верни народ о великом греху немара и заборава, упутивши на савете светих отаца како спасити душу.

После свете Литургије уследила је Литија, а потом и трпеза љубави коју су припремили домаћини славе.

ђакон Владимир Степановић