Епархија Шумадијска - Епархија Шумадијска

БОГОЈАВЉЕНСКО ПЛИВАЊЕ ЗА КРСТ ЧАСНИ У КРАГУЈЕВЦУНа празник Богојављења, 19. јануара 2020. године, на језеру у Шумарицама по 17. пут одржана је манифестација “Пливање за часни крст”.

Организатори овог догађаја су спортско друштво СВЕБОР, локална самоуправа града Крагујевца, као и градска туристичка организација “Крагујевац”.

БОГОЈАВЉЕЊЕ У ОРАШАЧКОМ НАМЕСНИШТВУПразник Богојављење је и ове године молитвено прослављен у свим храмовима орашачког намесништва.

Након Свете Литургије у свим градским и сеоским храмовима обављено је велико освећење воде, коју је верни народ у току целог дана точио и носио својим домовима.

БОГОЈАВЉЕЊЕ У ЦРКВИ РОЂЕЊА ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ У ТОПОЛИДана 19. јануара 2020. године, у храму Рођења пресвете Богородице у Тополи, прослабљен је празник јављања Тројединога Бога Небесног – Богојављење. Литургију је служио архијерејски намесник опленачки протојереј - ставрофор Миладин Михаиловић, уз саслуживање протојереја - ставрофора Радомана Бубање, протојереја Ненада Савића, протонамесника Остоје Пешића, протонамесника Николе Илића и ђакона Стевана Илића.

БОГОЈАВЉЕНСКО ПЛИВАЊЕ ЗА ЧАСНИ КРСТ У СМЕДЕРЕВСКОЈ ПАЛАНЦИБогојављење, празник када Црква прославља крштење Господа нашега Исуса Христа и јављање Бога као Свете Тројице, Бога Оца чији се глас јавио са неба, Сина Божјег Господа Исуса Христа и Духа Светог као белог голуба, свечано је прослављен и у Смедеревској Паланци. Служене су свете Литургије у оба парохијска храма.

БОГОЈАВЉЕЊЕ У СВЕТОПРЕОБРАЖЕЊСКОМ ХРАМУ У ПАЛАНЦИКао и претходних година, мноштво људи слило су се у Стару паланачку цркву како би са својим свештенством прославили празник Крштења Господа Исуса Христа у реци Јордану. Старешина храма, протонамесник Драган Икић принео је бескрвну Жртву уз саслужење крстоносног протојереја Драгише Савића, протојереја Ђорђа Ковачевића и ђакона Милоша Никодијевића. Благољепију литургијског сабрања допринео је хор Светог Симеона Богопримца.

КРСТОВДАН ПРОСЛАВЉЕН У ХРАМУ СВЕТОГ САВЕ У КРАГУЈЕВЦУЊегово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован служио је свету архијерејску Литургију са великим водоосвећењем на Крстовдан, 18. јануара, у храму Светог Саве на Аеродрому.

Његовом Преосвештенству саслуживали су: протојереј-ставрофор др Зоран Крстић, протојереј-ставрофор мр Рајко Стефановић, протојереј-ставрофор Милан Борота, протонамесник Немања Младеновић, јерођакон Јован (Прокин) и ђакон Александар Ђорђевић. Чтецирали су: ипођакон Милош Коцић, и Илија Арсенијевић.

МЛАДЕНОВАЧКИ СВЕШТЕНИЦИ УРУЧИЛИ ПОКЛОНЕ ДЕЦИ И ОМЛАДИНИ ОМЕТЕНОЈ У РАЗВОЈУУ четвртак, 17. јануара 2020. године, старешина Светоуспенског храма протојереј Слободан Кеџић и јереји Ненад Марковић и Марко Јефтић посетили су Дневни боравак за децу и омладину ометену у развоју.

ЕПИСКОП ЈОВАН: “ПРАВОСЛАВНИ ХРИШЋАНИН ЈЕ УВЕК У РАДОСТИ”У петак, 17. јануара 2020. године, када Црква слави Сабор 70 светих апостола и светог Евстатија Српског, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован служио је свету архијерејску Литургију у храму Свете Петке у Виноградима. Евхарстији су претходили Царски часови које је служило братство виноградског храма.

На светом сабрању Архијереју су саслуживали: протојереј Драган Брашанац, јерођакон Јован (Прокин) и ђакон Урош Костић.

ЧЕТВРТАК ПРЕД БОГОЈАВЉЕЊЕ У СТАРОЈ ЦРКВИ У КРАГУЈЕВЦУУ четвртак пред Богојављење, 16. јануара 2020. године, Епископ шумадијски Г. Јован служио је свету Литургију у Светотројичком храму у Крагујевцу уз саслужење братства овога храма.

Страна 1 од 5