Чланци поређани по датуму: петак, 06 мај 2022

ВЛАДИКА ЈОВАН: ХРИШЋАНСКА ЈЕ ДУЖНОСТ ДА СЕБЕ ДАЈЕМО ЗА ДРУГЕ

У петак друге недеље после Васкрсења Христовог, 6. маја 2022. године, када молитвено прослављамо Светог Великомученика Георгија, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован служио је Свету архијерејску Литургију на Опленцу поводом храмовне славе.

Епископу су саслуживали Архијерејски намесник опленачки протојереј – ставрофор Миладин Михаиловић, протојереј – ставрофор Драгољуб Ракић, протојереј Ненад Савић, протојереј Остоја Пешић, протођакон Иван Гашић и ђакон Стеван Илић.

ХРАМ СВЕТОГ ВЕЛИКОМУЧЕНИКА И ПОБЕДОНОСЦА ГЕОРГИЈА У ШУМАРИЦАМА ПРОСЛАВИО СВОГ ЗАШТИТНИКА

У навечерје храмовне славе у четвртак друге недеље по Пасхи 05. маја 2022. године верни народ се сабрао у храму Светог Георгија у Шумарицама да прослави свог небеског покровитеља, заштитника и неуморног молитвеника пред Васкрслим Господом.

СВЕТИ ВЕЛИКОМУЧЕНИК И ПОБЕДОНОСАЦ ГЕОРГИЈЕПрема хришћанском предању, Свети великомученик Георгије (такође Свети Ђорђе) био је римски војник пореклом из Мале Азије. Свети Георгије је један од светитеља који се највише прослављају у Православној Цркви, међутим, такође се слави и у католичким земљама. Овековечен у причи где убија аждају, слави се у Канади, Каталонији, Енглеској, Етиопији, Грузији, Грчкој, Црној Гори, Португалу, Србији, као и у градовима Истанбулу, Љубљани и Москви. Такође је овај светитељ заштитник професија, организација и болесника.

Према предању, рођен је 275/280. године у малоазијској области Кападокији, у богатој и угледној хришћанској породици. Отац му је био војни официр. Још док је био дете, његов отац је страдао за Христа, па се након тога, мали Ђорђе преселио са мајком у Палестину, на мајчино велико и богато породично имање, где је добио достојно образовање. Израстао је у лепог, снажног и храброг младића, па су га као таквог узели у војску, где се брзо истакао својом храброшћу и бојним заслугама. Напредовао је нагло, од обичног војника до трибуна, да би га, већ у његовој двадесетој години, лично цар Диоклецијан произвео у чин комита тј. војводе (најстарији војни чин, којим се постаје и царев саветник).