Чланци поређани по датуму: субота, 04 мај 2013 - Епархија Шумадијска

ВЕЛИКИ ПОНЕДЕЉАК У ХРАМУ СВЕТОГ ЛАЗАРА КОСОВСКОГ У БЕЛОШЕВЦУУ понедељак Страдалне седмице која је посвећена последњим догађајима из земаљског живота Исуса Христа, Епископ шумадијски Господин Јован служио је Литургију Пређеосвећених дарова у храму Светог Лазара Косовског у Белошевцу.

ВЕЛИКА СУБОТАУ суботу по распећу, дођоше првосвештеници и фарисеји код Пилата да траже од њега да постави стражу испред Христовог гроба. Ово су урадили зато што су се плашили да ће неко од Христових ученика украсти Његово Тело, и тако ће народ поверовати да је Исус васкрсао, као што је и најављивао, “Послије три дана устаћу” (Мт. 27, 63). “Рече им Пилат: Имате стражу, идите те утврдите како знате. А они отишавши утврдише гроб са стражом и запечатише камен” (Мт. 27, 65-66). На Велику Суботу, телом у гробу, а душом у Аду, Христос је разрушио врата пакла. Смрт која је до тада владала над преминулим душама, побегла је од Спаситеља. Тада је Господ душе праведника из ада увео у рајска насеља.

ИЗЛОЖБА ИКОНА ШКОЛЕ ИКОНОПИСА У КРАГУЈЕВЦУСа благословом Његовог Преосвештенства Епископа шумадијског Господина Јована 2. новембра 2010. године основана је у оквиру Духовно образовног центра Свети Јован Златоусти у Крагујевцу Школа иконописа. Школу водe дипломирани сликар живописа – иконописац Екатерина Кудрјавцева – Милетић и дипломирани фрескописац Миљан Милетић. Школа је основана са циљем да се полазници упознају са средњевековном традицијом црквене уметности и да кроз практични и теоретски рад сваки полазник може да открије тајне иконописа и да упозна православну веру у њеној литургијској димензији која представља темељ и оквир целокупне хришћанске уметности.