Чланци поређани по датуму: недеља, 24 мај 2009 - Епархија Шумадијска

ПАНАЈОТИС ХРИСТУ:

„КО ЈЕ ПОСЛАО СВЕТЕ КИРИЛА И МЕТОДИЈА У ЦЕНТРАЛНУ ЕВРОПУ, ЦАР ИЛИ ПАТРИЈАРХ?

Одговор на ово питање је од велике важности за правилно вредновање: а) односа свете браће са патријархом Фотијем; б) њихове повезаности са Римом; и в) циљева мисије.

Према примарним изворима – а то су старословенска Житија Кирила и Методија – мисија је настала овако: принц Моравске, Растислав, послао је специјалну делегацију цару Михаилу ΙII и замолио га: "Пошаљи нам, господару,... епископа и учитеља; јер уистину добри закони увек од вас полазе на све стране.“[1]

СВЕТЛОСТИ ОД СВЕТЛОСТИ И ИСТОЧНИЧЕ ЧИСТОТЕ,
ЛОГОСЕ, ТИ ОБНАВЉАШ ВИД СЛЕПОМЕ ОД РОЂЕЊА!
О ХРИСТЕ БОЖЕ НАШ, СВЕТЛОДАВЧЕ,
ПОМИЛУЈ НАС СВОЈОМ БЕЗМЕРНОМ МИЛОШЋУ,
И СПАСИ НАС. АМИН!
(Синаксар)

У СВОЈИМ ДУХОВНИМ ОЧИМА СЛЕП,
ПРИСТУПАМ ТИ, ХРИСТЕ,
КАО ЧОВЕК СЛЕП ОД РОЂЕЊА:
ТИ СИ СВЕТЛОСТ ПРЕСВЕТЛА
ОНИХ КОЈИ СУ У ТАМИ!
(Кондак шесте недеље од Пасхе, глас 4)

АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА И КРШТЕЊЕ У ВРБИЧКОЈ ЦРКВИ У АРАНЂЕЛОВЦУБлагослов Божији да учествује у истинској радости Литургијског сабрања у Недељу 24. маја 2009 године, на дан Св. равноапостолних Ћирила и Методија учитеља словенских, имао је верни народ града Аранђеловца и околних места.