Чланци поређани по датуму: март 2019 - Епархија Шумадијска

СВЕТА ТАЈНА ЈЕЛЕОСВЕЋЕЊА У ПОПОВИЋУУ недељу трећу Часног поста, 31. марта 2019, благословом Његовог Преосвештенства Епископа шумадијског Господина Јована у цркви Светог великомученика Георгија у Поповићу служена је света тајна јелеосвећења.
Служење свете тајне почело је у 16:00 часова, а чинодејствовали су: протојереј-ставрофор Љубиша Смиљковић, архијерејски намесник космајски, протојереј Новак Илић, парох неменикућски, протонамесник Горан Јеремић, парох сибнички, протонамесник Горан Лукић, парох други сопотски, јереј Немања Мудрић (гост из Архиепископије београдско-карловачке), јереј Игор Карановић (гост из Епархије банатске) и протонамесник Марко Стевановић, парох поповићки.

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У ЛАПОВУТреће недеље Васкршњег поста посвећеној Часном крсту, 31. марта 2019. године по новом календару, када славимо светог Кирила Јерусалимског, верујући народ Лапова је са радошћу дочекао свог надлежног Архијереја, Епископа шумадијског Господина Јована. Владика је служио свету архијерејску Литургију на којој су му саслуживали свештеници: архијерејски намесник рачански протојереј-ставрофор Миладин Михаиловић, протојереј-ставрофор Србољуб Марковић, протонамесници Миломир Васиљевић и Влада Бранисављевић, јереји Младен Ђурановић и Ивица Камберовић као и ђакони Урош Костић и Марко Арсенић.

ЛИТУРГИЈА ПРЕЂЕОСВЕЋЕНИХ ДАРОВА У ХРАМУ СВЕТОГ ЦАРА ЛАЗАРА У БЕЛОШЕВЦУТоком треће недеље Велике Четрдесетнице, у среду и петак, служена је Литургија пређеосвећених Дарова у храму Светог цара Лазара у Белошевцу. Литургијом је началаствовао протојереј - ставрофор Милован Антонијевић.

КРСТОПОКЛОНА НЕДЕЉА У ХРАМУ СВЕТОГА САВЕ НА АЕРОДРОМУ У КРАГУЈЕВЦУУ трећу недељу поста – Крстопоклону, 31. марта, разговор о вери, после Свете Литургије, водио је отац Немања Младеновић на тему “Да ли наш брак може бити бољи него што јесте?”

ДУХОВНО САБРАЊЕ У ХРАМУ СВЕТОГ ПРОРОКА ИЛИЈЕ У ВРАНИЋУУ недељу Крстопоклону, 31. марта 2019. године, благословом Његовог Преосвештенства Епископа шумадијског Господина Јована, након свете Литургије одржано је духовно сабрање у парохијском дому при храму Светог пророка Илије у Вранићу.

ЛИТУРГИЈСКО САБРАЊЕ У ДРАГОВУСубота, трће седмице Васкршњег поста, када наша Света црква прославља угодника Божијег Св. Алексија Човека Божијег, Његово Преосвештенство Епископ Шумадијски Господин Јован служио је Свету Архијерејску Литургију у селу Драгову. Епископу су саслуживали: Сава Арсенијевић, протојереј-ставрофор, Живота Марковић, протојереј-ставрофор, Драгослав Цветковић, протојереј, Слободан Савковић, јереј и Иван Гашић, протођакон.

ИСПОВЕСТ СВЕШТЕНСТВА АРХИЈЕРЕЈСКОГ НАМЕСНИШТВА БЕЛИЧКОГУ петак треће седмице Васкршњег поста, 29. марта 2019. године, када наша света Црква слави Светог Алексија - Човека Божијег, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован благоизволео је да принесе пређеосвећене Дарове на часни престо Старе Милошеве цркве у Јагодини и њима причести себе, своје свештенство и монаштво, као и вернике шумадијске Епархије.

ПРЕДАВАЊЕ ПОД НАЗИВОМ “ИНТЕРНЕТ ДУХОВНИШТВО” ОДРЖАНО У БОГОСЛОВИЈИ У петак, 29. марта 2019. године, у Богословији Светог Јована Златоустог одржано је предавање на тему “Интернет духовништво”, које представља прво предавање у циклусу под именом “Теолошки петак”.

По благослову Његовог Преосвештенства Епископа шумадијског Господина Јована, али и по позиву ректора богословије протојереја-ставрофора др Зорана Крстића предавање је одржао главни и одговорни уредник часописа “Православни мисионар”, свештеник Оливер Суботић.

Свети Јован Златоусти

ПОБЕДНИ ЗНАК СПАСЕЊА НАШЕГ
(Поводом Крстопоклоне недеље)

Крст дуборезУ суботу треће недеље Великога Поста, од давних времена, на средину цркве се износи крст, а четврта недеља Великога Поста која следи после тога назива се Крстопоклоном недељом. Знамо да је Велики пост припрема за Страсну седмицу, за дане у које се Црква сећа страдања, распећа и крсне смрти Исуса Христа. Изношење крста на Крстопоклону недељу има за циљ да нас опомене на крајњи циљ нашег интензивног и продубљеног хришћанског живота којим живимо у те великопосне дане. У вези са тим умесноје да се још једном присетимо места које Крст - као главни и узвишени символ Хришћанства - заузима у хришћанској вери.

Страна 1 од 7