Чланци поређани по датуму: субота, 06 јануар 2018 - Епархија Шумадијска

ПРОСЛАВА БАДЊЕ ВЕЧЕРИ И ХРИСТОВОГ РОЂЕЊА У ПОПОВИЋУМноштво верног народа се сабрало у поповићкој цркви када су дошли вечерњи часови Бадњег дана.

Разлог сабрања је био да се прослави Рођење Сина Божијег, а Господа нашег Исуса Христа.

БАДЊЕ ВЕЧЕ И БОЖИЋ У ЛАЗАРЕВЦУ И КОЛУБАРСКО–ПОСАВСКОМ НАМЕСНИШТВУИ ове године, као и претходних, порта лазаревачког храма, али и порте храмова широм колубарско-посавског намесништва, биле су мале да приме мноштво верника који се, традиционално, на Бадње вече, окупљају у великом броју, нестрпљиво хитајући у сусрет Богомладенцу Христу. Редослед дешавања је у свим храмовима био, мање-више исти: након вечерњег богослужења прочитана је Божићна посланица Његовог Преосвештенства Епископа шумадијског Г. Јована, свештеници су потом осветили бадњаке који су касније подељени верном народу, налагање бадњака на ватру и даље је, примећујемо, кулминација Бадње вечери, а потом је поред ватромета и традиционалног послужења у многим храмовима уследио и културно-уметнички програм.

ПРОСЛАВА РОЂЕЊА ХРИСТОВОГ У СМЕДЕРЕВСКОЈ ПАЛАНЦИ У ХРАМУ СВЕТЕ ПЕТКЕПрослава Рођења Господа нашега Исуса Христа по телу, у храму Свете Петке у Смедеревској Паланци отпочела је вечерњом службом. Овом приликом је после прочитаног Јеванђеља прочитана и посланица Његовог Преосвештенства Епископа шумадијског Господина Јована пред препуним храмом верника, међу којима је било и ученика верске наставе околних школа. Молитвено сабрање је окончано налагањем бадњака.

БАДЊЕ ВЕЧЕ И БОЖИЋ У ОПАРИЋУРођење Господа Исуса Христа, празник радости читавог човечанства, прослављен је у Опарићу, малом Левачком селу у срцу Шумадије, у молитвеној радости.

На Бадње вече, храм је био премали да прими на вечерње богослужење све вернике који су дошли да упуте своје молитве Богомладенцу Христу. Након вечерњег богослужења и читања посланице Његовог Преосвештенства Епископа Јована, подељене су захвалнице приложницима за ову годину. У самој литији и паљењу Бадњака узело је учешће и мноштво деце.

ПРОСЛАВА БОЖИЋА У МЛАДЕНОВЦУОвогодишња прослава празника Рођења Христовог била је испуњена мноштвом пригодних догађаја, који су употпунили богослужбени елемент. Важно спомена је да је комплетна организација и извођења свих пропратних манифестација реализовало братство храма Успења Пресвете Богородице у Младеновцу, на иницијативу Архијерејског намесника младеновачког протојереја-ставрофора Жељка Ивковића. Поменута чињеница није остала незапажена, те је неколико хиљада Младеновчана присуствовало богослужењима.

ПРОСЛАВА БАДЊЕГ ДАНА И БОЖИЋА У АРАНЂЕЛОВЦУ„Христос се рађа - славите! Христос с небеса - у сусрет му изађите!
Христос на земљи - узнесите се! Певај Господу сва земљо!
У весељу пој народе! - Јер Он се прослави.“

У свим храмовима орашачког намесништва свечано и молитвено су прослављени празници Бадњи дан и Рођење Господа Нашега и Спаса Исуса Христа. Ових дана сви наши храмови су били украшени нечим најлепшим, а то су наши верници који су у великом броју са својим породицама долазили на Свете службе да се помоле Господу и да приступе Светој Чаши.

БОЖИЋ У МАНАСТИРУ ДИВОСТИНУУ навечерје празника Рођења Христовог, у препуној цркви, празничним бдењем отпочело је богослужбено прослављање овог најрадоснијег хришћанског празника, за који нас је Црква припремала током недеља Божићног поста. Речи наде и обећања „Христос се рађа, славите“, које певамо од Ваведења Пресвете Богородице, данас се испуњују и одјекују у храмовима и срцима верних химном „С нама је Бог“. Радост која је просијавала кроз лица верних, нарочито најмлађих, увећана је и традиционалним паљењем бадњака у манастирској порти.

БОЖИЋНА ПОСЛАНИЦА ЕПИСКОПА ШУМАДИЈСКОГ Г. ЈОВАНА О БОЖИЋУ 2017. ГОДИНЕ

Ј О В А Н

ПО МИЛОСТИ БОЖИЈОЈ ПРАВОСЛАВНИ ЕПИСКОП ШУМАДИЈСКИ СВЕМУ СВЕШТЕНСТВУ, МОНАШТВУ И ВЕРНОМ НАРОДУ ОВЕ БОГОМ ЧУВАНЕ ЕПАРХИЈЕ ШУМАДИЈСКЕ, БЛАГОДАТ ВАМ И МИР ОД БОГА ОЦА, БОГА СИНА И БОГА ДУХА СВЕТОГА УЗ СВЕРАДОСНИ БОЖИЋНИ ПОЗДРАВ:

МИР БОЖИЈИ – ХРИСТОС СЕ РОДИ!

Српска Православна Црква својој духовној деци о БОЖИЋУ 2017. године

Божићна посланица Српске Православне Цркве

ИРИНЕЈ
по милости Божјој
православни Архиепископ пећки, Митрополит београдско-карловачки и Патријарх српски, са свим Архијерејима Српске Православне Цркве – свештенству, монаштву и свим синовима и кћерима наше свете Цркве: благодат, милост и мир од Бога Оца, и Господа нашега Исуса Христа, и Духа Светога, уз радосни БОЖИЋНИ поздрав:

МИР БОЖЈИ – ХРИСТОС СЕ РОДИ!

ПРИЧЕШЋЕ КОРИСНИКА ДОМА ЗА СТАРЕ „ЛУГ“ НА БАДЊИ ДАН„Заиста вам кажем: кад учинисте једноме од ове моје најмање браће, мени учинисте.“ (Мт. 25, 40)

Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа шумадијског Г. Јована у Дому за старе „Луг“ у Ковачевцу постоји, од самог оснивања ове установе, пракса причешћивања корисника. Некадашњи надлежни парох протојереј-ставрофор Милорад Лазић је у  току великих постова причешћивао и исповедао вернике у овом дому. Доласком јереја Марка Јефтића на ову парохију, а договору са власником Дома за старе „Луг“ др Владаном Чокићем, одлучено је да се рад са корисницима додатно интензивира. У ту сврху су организоване три духовне трибине, а приликом поделе 4588 бесплатних примерака Новог Завета (које је младеновачка Црква организовала у октобру 2016. године) корисници и запослени у овом Дому за старе добили су око 200 примерака.

Страна 1 од 2