Чланци поређани по датуму: недеља, 28 јун 2020

ВИДОВДАН СВЕЧАНО ПРОСЛАВЉЕН У КРАГУЈЕВАЧКОМ НАСЕЉУ ШУМАРИЦЕБлагословом нашег духовног родитеља, Његовог Преосвештенства Господина Јована, и ове године, у порти шумаричког храма Светог великомученика Георгија, одржано је сада већ традиционално четврто Видовданско вече.

Поред традиционалног народног сабрања и духовне радости којом бива опхрван богољубиви народ, ове године бива опхрван и бригом и страхом изазваним тренутном ситуацијом и вирусом.

СВЕЧАНО ПРОСЛАВЉЕН ВИДОВДАН У БЕЛОШЕВЦУУ недељу 28. јуна 2020. године, прослављена је храмовна слава Свети великомученик цар Лазар у Белошевцу.

Прослава је започета Евхаристијским сабарањем којим је началствовао Епископ шумадијски Г. Јован уз саслужење ректора Богословије “Светог Јована Златоустa” протојереја - ставрофора проф др Зорана Крстића, протојереја - ставрофора Милована Антонијевића, протојереја – ставрофора Животе Марковића, протојереја - ставрофора Милића Марковића, протојереја - ставрофора мр Рајка Стефановића, протојереја Драгана Брашанца, протојереја Срећка Зечевића, јереја Милоша Ђурића као и протођакона Ивана Гашића и ђакона Немање Стојковића.

sveti mucenik knez lazar

Када у Српској земљи цароваше силни цар Стефан Душан (1331-1355.) он око себе имађаше многе благороднике и великаше; међу њима беше и знаменити великаш Лазар Прибац Хребељановић.

ВИДОВДАНСКО ВЕЧЕ У БАРАЈЕВУНа дан 28. јуна 2020. године када наша Света Црква прославља Св. Кнеза Лазара и ове године у организацији Центра за културу одржана је духовна академија у Барајеву.

Тим поводом велики број парохијана са децом окупио се у порти храма Спаљивања моштију Светог Саве у Барајеву.

Свети Николај Велимировић: О Видовдану у катедрали Светог Павла у Лондону 1916. годинеГосподо и пријатељи!

Дошао сaм из Србије, из eвропске поноћи. Тамо нигде ни зрачка светлости. Сва је светлост побегла са земље на небо и једино нам одозго светли. Па ипак, ми нејаки у свему, сада овако, јаки смо у нади и вери, у скоро свануће дана. Захвалан сам лорду Архиепископу кентерберијском, који ми је омогућио да на свети Видовдан, овог лета Господњег 1916. године, у овој прекрасној цркви Светог Павла, пред његовим Височанством краљем Џорџем Петим и најугледнијим Енглезима могу да вам се обратим.

Лазарева победа

Манастир Раваница, 1389–1939.

Ко чува живот свој изгубиће га; а ко изгуби живот свој Мене ради, наћи ће га. (Мат. 10, 29).

Тајанствена књига из Јерусалима подноси се на потпис свакоме од нас, драга браћо, свакога дана кроз цело земно време. При том нам се стављају увек два листа на избор. На једноме листу исписано је небесно царство Христово; на другоме је исписано земаљско царство Ирода, Пилата, и осталих чије је име Легион.