Чланци поређани по датуму: среда, 03 јун 2020

АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА ПОВОДОМ СЛАВЕ ХРАМА СВЕТИХ РАВНОАПОСТОЛНИХ КОНСТАНТИНА И ЈЕЛЕНЕ У ОПАРИЋУУ среду, 3. јуна 2020. године, када наша Света Црква прославља и празнује Свете равноапостолне цареве Константина и Јелену, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован служио је Свету архијерејску Литургију у Опарићу поводом славе храма.

Преосвећеном су саслуживали: игуман манастира Пиносава Петар (Драгојловић), протојереј-ставрофор Живота Марковић, протојереј Драгослав Цветковић, јереј Слободан Савковић и протођакон Иван Гашић.

СЛАВА КАПЕЛЕ МАНАСТИРА ДИВОСТИНА И ЧЕТРДЕСЕТОДНЕВНИ ПАРАСТОС МОНАХИЊИ АНИУ среду, 3. јуна 2020. године, када Света Црква прославља Св. цара Константина и царицу Јелену, литургијски је обележена слава капеле манастира Дивостин.

Светом Литургијом је началствовао архимандрит Алексеј, игуман манастира Светог Луке у Бошњану, а саслуживали су му игуман манастира Денковац архимандрит Серафим, игуман манастира Саринац протосинђел Николај, игуман манастира Ћелије јеромонах Доситеј, протојереј-ставрофор проф др Зоран Крстић, протојереј- архијерејски намесник крагујевачки ставрофор мр Рајко Стефановић, протојереј-ставрофор Драган Васиљевић, протојереј Драган Брашанац, протојереј Милан Живановић, протојереј Срђан Тешић, протојереј Милан Петровић, протонамесник Петар Бранковић, јереј Александар Ђорђевић и јерођакон Јован Прокин.

СВЕТИ ЦАР КОНСТАНТИН И ЦАРИЦА ЈЕЛЕНА – ХРАМОВНА СЛАВА У НАТАЛИНЦИМАУ цркви која је посвећена Светом цару Константину и царици Јелени у Наталинцима 3.јуна 2020. године поводом храмовне славе служена је Света Литургија којом је началствовао архијерејски намесник опленачки протојереј – ставрофор Миладин Михаиловић. Саслуживали су протојереј – ставрофор Слободан Богојевић, протонамесник Дејан Динић, јереји Никола Симић, Мирољуб Блажић и ђакон Стеван Илић.

СВЕТИ ЦАР КОНСТАНТИН И ЦАРИЦА ЈЕЛЕНАДанас, 3. јуна по новом, а 21. маја по старом календару, наша Света Црква слави Свете Цара Константина и Царицу Јелену. Овим светитељима посвећен је велики број храмова у нашој Цркви. Поменућемо - Вождовачку цркву у Београду, цркву Светог Цара Константина и Царице Јелене у Великом Трновцу која је пред две године уочи славе оскрнављена од стране албанских екстремиста, црква на Љубишу, на Сељашници код Пријепоља, у Коретишту код Гњилана, у Ивањици, у Стекеровцима код Гламоча, у Томини код Санског Моста... Према народном предању, које је записано у 17. веку, манастир Тврдош су подигли византијски цар Константин и његова мајка - света царица Јелена, у четвртом веку. Данашњи празник се, као градска слава, посебно свечано прославља у Нишу - граду где је и рођен овај многозаслужни утемељивач хришћанства. Као еснафску славу овај празник прослављају кујунџије и железничари.