Чланци поређани по датуму: недеља, 27 јун 2021

vidovdan

Лазарева победа

Манастир Раваница, 1389–1939.

Ко чува живот свој изгубиће га; а ко изгуби живот свој Мене ради, наћи ће га. (Мат. 10, 29).

Тајанствена књига из Јерусалима подноси се на потпис свакоме од нас, драга браћо, свакога дана кроз цело земно време. При том нам се стављају увек два листа на избор. На једноме листу исписано је небесно царство Христово; на другоме је исписано земаљско царство Ирода, Пилата, и осталих чије је име Легион.

- У манастиру Раваници -

(Видовдански говор, одржан на 550. Видовдан у ман. Раваници, 1939., Свети Николај Жички)

Душа моја испуњена је великим узбуђењем на овоме месту и у овај дан када излазим пред вас да искажем оно што се речима исказати не може.

Кад ме је као дете водила моја мајка цркви, па кад би се с брда угледала црква, опомињала ме мајка да ћутим: »Пред светињом треба ћутати!« А ова царска црква и овај велики дан тако су узвишене светиње пред лицем Бога и народа, да је заиста побожно ћутање већа утеха души од сваке речи. Но позват да говорим, и не смејући изневерити ваше очекивање, ја се молим Богу да мој говор буде колико толико на утеху и радост свима који ме слушате.

О. Јустин Поповић

Нигде се парадокси неба и земље нису тако срдачно загрлили као у историји рода српскога. Загрлили видовданским загљајем. На данашњи дан пре 550 година, наша се народна душа кроз косовски подвиг венчала са не-беском правдом. У име целог народа честити Кнез се приволео Царству небеском. И ми смо, једном за свагда, изабрали небеску правду за народни идеал и постали њена драговољна жртва. Од тада, душом Српства постало је: страдати за небеску правду, и жртвовати се за њу. Косовски мученици, на челу са честитим Кнезом, својим светим мучеништвом повели су наш народ путем страдања за небеску правду. И водили га столећима кроз све буре и олује наше потресне историје.

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У ДЕСИМИРОВЦУ И СМОТРА ХОРОВА ЕПАРХИЈЕ ШУМАДИЈСКЕНа дан када Српска Православна Црква својим богослужбеним песмама и химнама прославља и празнује Светог пророка Јелисеја, Светог Методија Цариградског, на Петровске покладе, 27. 06. 2021. године, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован началствовао је Светом Архијерејском Литургијом у порти храма Свете великомученице Недеље у Десимировцу.

Саслуживали су часни оци: протојереј-ставрофор др Зоран Крстић, протојереј-ставрофор Миладин Михаиловић, протојереј-ставрофор мр Рајко Стефановић, протојереј Срђан Тешић, протонамесник Гојко Марковић, протођакон Иван Гашић и ђакон Стеван Илић, а чтецирали су др Марко Петровић и ученик богословије Василије Тешић.

Патријарх Порфирије: Народ Ваљевске епархије је добио достојног наследника владике Милутина vladika isihije

- Реч Епископа треба да се темељи на вери у живог Бога. Ништа боље и ништа лакше, јер Епархија у коју долазите јесте Епархија вере, Епархија молитве и Епархија љубави, поручио Патријарх српски г. Порфирије новоустоличеном Епископу ваљевском г. Исихију.