Чланци поређани по датуму: среда, 30 септембар 2020

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У БРЕСНИЦИУ среду, 30. септембра 2020. године, када наша Света Црква слави Свете мученице Веру, Наду, Љубав и мајку им Софију, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован служио је свету архијерејску Литургију у храму Светог Јоаникија Девичког у крагујевачком насељу Бресница.

Епископу су саслуживали протојереј Саша Антонијевић, јереј Милош Ђурић, ђакон Александар Ђорђевић, а чтецирали су вероучитељи Марко Гаљак и Стефан Радисављевић.

ПРАЗНИК СВЕТИХ МУЧЕНИЦА ВЕРЕ, НАДЕ, ЉУБАВИ И МАЈКЕ ИМ СОФИЈЕСвете мученице Вера, Нада, Љубав, и мајка им Софија - Живели и страдали у Риму у време цара Адријана. Софија мудра, како јој и име каже (софија - мудрост), беше остала удовом, и као хришћанка беше добро утврдила и себе и кћери своје у вери Христовој. У време када се мучитељска рука Адријанова пружи и на добродетељни дом Софијин, Вера имаше 12, Нада 10, а Љубав 9 година. Изведене пред цара оне све четири, држећи се за руке „као венац исплетени" смерно али одлучно исповедише веру у Христа Господа и одбише да приносе жртве идолској богињи Артемиди.