Чланци поређани по датуму: недеља, 03 јануар 2021

ПРОСЛАВЉЕНА НЕДЕЉА СВЕТИХ ОТАЦА У САБОРНОЈ ЦРКВИ У КРАГУЈЕВЦУУписује се са слугама Владика
Оптужбу грехова наших желећи раздрати,
И све умртвљене преваром змије, у Књигу живих уписати;
Дјева (у утроби) носи Тебе Који све носиш,
Који си се, телом смртним обложен, благоизволео
Уселити у малу пећину.
Тебе Који се рађаш горњи ангелски чинови похваљују,
дивећи се, са божественим пастирима, моћи Твојој
”.
(стихира са јутрења у Недељу Светих Отаца)

ПРАЗНИК СВЕТИХ ОТАЦА У БАРАЈЕВУ У недељу светих отаца, свету Литургију у храму светог Николаја служио је свештеник Жељко Јовановић уз саслужење ђакона Зорана Станковића.

ПОСЕБНЕ НЕДЕЉЕ ПОВОДОМ ПРАЗНИКА РОЂЕЊА ХРИСТОВОГ – ДЕТИЊЦИ, МАТЕРИЦЕ, ОЦИУ црквеним службама поводом празника Рођења Христовог постоје три посебне недеље, две пре, а једна после Божића. То су Недеља Праотаца, Недеља Отаца и Недеља Богоотаца. У Недељу Праотаца (у српском народу познатoj као Материце) помињемо на богослужењима све родоначалнике Народа Божјег, од Адама до Јосифа, заручника Маријиног. Помињемо и све пророке који су проповедали о Христу, од Самуила до Јована Крститеља. У Недељу Отаца (у нас познатој као Оци) прослављамо све Исусове претке по телу који се наводе у родослову у Јеванђељима од Матеја и Луке. У Недељу Богоотаца, после Празника Рођења Христовог, чинимо успомену на Праведног Јосифа, заручника Маријиног и на цара Давида као директног претка Исусовог.