Чланци поређани по датуму: субота, 15 август 2020

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У МАНАСТИРУ ПИНОСАВAУ суботу 15. августа 2020. године, када наша Света Црква молитвено прославља пренос моштију Светог архиђакона и првомученика Стефана, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Пиносави.

Епископу су саслуживали протојере–ставрофор Велибор Ранђић архијерејски намесник јасенички, протојереј-ставрофор Раденко Гавриловић, игуман манастира Пиносаве јеромонах Петар (Драгојловић), протојереј Дејан Бркић, јереј Марко Аћимовић, Бојан Стојадиновић, протођакон Иван Гашић, јерођакон Василије (Старовлах) и ђакон Владимир Степановић.

СЛАВА КАПЕЛЕ МАНАСТИРА НИКОЉЕУ суботу, 15. августа 2020. године, када молитвено прослављамо Пренос моштију Светог Архиђакона Стефана, у манастиру Никоље служена је Литургија поводом славе манастирске капеле.

Литургијским сабрањем началствовао је архијерејски намесник опленачки протојереј – ставрофор Миладин Михаиловић. Саслуживали су протојереј – ставрофор Слободан Богојевић, протојереј Ненад Савић, протонамесник Бранимир Товиловић, протонамесник Дејан Динић, протонамесник Остоја Пешић и ђакон Стеван Илић.

ПОСТ У ЧАСТ ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕУ Цркви Христовој личност Пресвете Богородице је одувек посебно поштована, а један од видова тог поштовања Богомајке јесте и Успенски (Госпојински) пост који је установљен у Њену част.

Лик Свете Дјеве посебно се разоткривао народу Божјем још у Старом Завету праобразима: у Лествици Јаковљевој, Купини неопалимој, у чудесном пролазу Јевреја кроз Црвено море, у сасуду са маном, у Гедеоновом руну, а на крају пророк Исаија предсказује: Ето, девојка ће зачети, и родиће сина, и даће му име Емануил (Ис. 7, 14). Због своје непроцењиве улоге - Рођења Господа нашег Исуса Христа Спаситеља нашег, Пресвета Владичица Богородица одувек је посебно поштована, а Црква јој је богомудро, као израз поштовања, подарила Успенски (Госпојински) пост који претходи празнику Њеног Успенија.