Чланци поређани по датуму: петак, 27 новембар 2020

Божићни постУстановљавање Божићног поста, као и других вишедневних постова, датира се у прве векове Хришћанства. Већ од IV века свети Амвросије Милански, Филистрије, блажени Августин помињу у својим делима Божићни пост. У V веку је о Божићном посту писао Лав Велики. Првобитно је Божићни пост трајао за једне хришћане седам дана, а за друге - мало дуже. На сабору 1166. године који је одржан у време константинопољског патријарха Луке и византијског цара Мануила свим хришћанима је било наређено да поштују 40 - дневни пост уочи великог празника Христовог Рођења.

РУКОПОЛОЖЕЊЕ У ЧИН СВЕШТЕНИКА И ПАРАСТОС КТИТОРИМА У БОГОСЛОВИЈИДана 27./14. новембра 2020. године, када наша Света Црква прославља Светог апостола Филипа и Светог Григорија Паламу, Његово Преосвештенство епископ шумадијски Господин Јован служио је Свету архијерејску Литургију у параклису Богословије Светог Јована Златоустог.

Преосвећеном Владици су саслуживали: ректор Богословије протојереј-ставрофор др Зоран Крстић, протојереј-ставрофор мр Рајко Стефановић, протојереј-ставрофор Милић Марковић, протонамесник Александар Сенић, јереј Владан Костадиновић, јерођакони Василије (Старовлах) и Јован (Прокин).

“Да бих вам кроз пример представио садашње страдање, рећи ћу да је душа свакога од нас слична кандилу, при чему су добра дела уље, а љубав фитиљ на којем, као светлост, почива благодат божанског Духа. Када, дакле, понестане тога уља, односно добрих дела, онда нужно пресушује љубав, која као фитиљ постоји у души”.

Из беседе изговорене три дана након доласка Светог Григорија у Солун.