Чланци поређани по датуму: субота, 03 април 2021

Архимандрит Георгије Капсанис

Часни крст као символ и знак Христа

KrstЧасни крст је најсветији знак и символ наше вере. Све Свете тајне се свршавају призивом Светог Духа и печатом крста: крштење, мирпомазање и божанска евхаристија.

Сви свештени благослови су у знаку крста.

Свештени храмови, свештени предмети и одежде освећују се часним крстом.

Крст дуборезУ суботу треће недеље Великога Поста, од давних времена, на средину цркве се износи крст, а четврта недеља Великога Поста која следи после тога назива се Крстопоклоном недељом. Знамо да је Велики пост припрема за Страсну седмицу, за дане у које се Црква сећа страдања, распећа и крсне смрти Исуса Христа. Изношење крста на Крстопоклону недељу има за циљ да нас опомене на крајњи циљ нашег интензивног и продубљеног хришћанског живота којим живимо у те великопосне дане. У вези са тим умесноје да се још једном присетимо места које Крст - као главни и узвишени символ Хришћанства - заузима у хришћанској вери.

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У МАНАСТИРУ САРИНАЦУ суботу, 3. априла 2021. године, када наша Света Црква прославља и молитвено празнује Преподобног Јакова Исповедника, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован служио је Свету Архијерејску Литургију у храму Вазнесења Господњег у манастиру Саринцу.

Нашем Архијереју саслуживали су: високопреподобни архимандрит Евтимије, настојатељ манастира Јошаница, архијерејски намесник левачки протојереј-ставрофор Милић Марковић, јереји Слободан Савковић и Бојан Стојадиновић, протођакон Иван Гашић и јерођакон Јован (Прокин).