Чланци поређани по датуму: субота, 20 март 2021

Image(из 843. године)

Годишње Богу дужно благодарење, у дан у који смо добили опет Божију Цркву са потврдом догмата православља и са пропашћу злобнога злославља.

Следећи пророчки изрекама, идући за апостолским поукама и следујући за Јеванђелским повестима, прослављамо дан обновљења. Јер Исаија вели да се "обнављају острва Богу" (Ис. 41,1), подразумевајући (под тим) Цркве из незнабожаца. А Цркве су не просто грађевине и украси храмова, него пуноћа (= мноштво) православних, који су у њима, и песме и славословља којима они служе Богу. А и Апостол, то исто поучавајући, заповеда да "ходимо у обновљењу живота", и "ако je ко у Христу нова твар", нека се обнавља (Рм. 6,4; 2 Кор. 5,17). Господње пак речи, показујући пророчко стање (= остварење), веле: "Беше празник обновљења у Јерусалиму, и беше зима" (Јн. 10,22). Било да je то (зима) духовна, у којој Јудејски народ изазиваше буре и немире злочинства против општег Спаситеља, било пак да je то она (физичка зима) која променом хладног ваздуха угрожав а телесна чула.

НЕДЕЉА ПРАВОСЛАВЉА

На самом почетку Часнога поста, у њену прву недељу, наша Света Црква Православна обележава успомену на једну од њених великих победа, или како рече један Божји угодник, не само на једну победу и једног победиоца, него на дугу бројаницу од победа и читаву восјку победилаца.

Благословене и свете душе одредише овај дан да нас подсећа на многобројне победе наше вере, да нас подсете да не заборавимо, да нас охрабре да не клонемо, да нас загреју да се не охладимо, и да нам отворе вид духовни да не заслепимо и у слепилу се не предамо непријатељу.

АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У ХРАМУ ПРЕНОСА МОШТИЈУ СВЕТОГ НИКОЛЕ У ЕРДЕЧУУ Теодорову суботу, 20. марта 2021. године прве Недеље поста, када наша Света Црква молитвено прославља Светих седам свештеномученика Херсонских и Светог Теодора Комоговинског, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован служио је Свету архијерејску Литургију у храму Преноса моштију Светог Николе у крагујевачком насељу Ердеч.

Епископу су саслуживали протојереј Слободан Бабић (старешина храма), протојереј Срећко Зечевић архијерејски намесник лепенички, протођакон Иван Гашић и јерођакон Василије (Старовлах).

УПОКОЈИО СЕ У ЉУБАВИ БОЖИЈОЈ ПРОТОЈЕРЕЈ-СТАВРОФОР НЕБОЈША МЛАДЕНОВИЋ ИЗ ЈАГОДИНЕУ петак прве седмице Васкршњег поста, 19. марта 2021. године, након дуге и тешке борбе са болешћу, упокојио се у љубави Божијој протојереј-ставрофор Небојша Младеновић из Јагодине, намесник Беличког архијерејског намесништва Епархије шумадијске и старешина Цркве Светих апостола Петра и Павла у Јагодини.

Опело високопречасном оцу Небојши служиће Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован са свештенством Намесништва беличког, у Цркви Светих апостола Петра и Павла, у недељу, 21. марта 2021. године, у 13 часова.