Чланци поређани по датуму: среда, 20 јануар 2021

СЛАВА ПАРАКЛИСА У ВЛАДИЧАНСКОМ ДВОРУ У КРАГУЈЕВЦУНа дан празника 20. јануара 2021. године посвећеном Сабору Светог Јована Крститеља, свечано је прослављена слава параклиса у Владичанском двору у Крагујевцу.

ЕПИСКОП РЕМЕЗИЈАНСКИ ГОСПОДИН СТЕФАН (ШАРИЋ) СЛУЖИО ОПЕЛО У ЛАЗАРЕВЦУУ среду, 20. јануара 2021. године, на дан Светог Јована Крститеља, са благословом Његовог преосвештенства Епископа шумадијског и администратора београдско-карловачког г. Јована, Епископ ремезијански Господин Стефан (Шарић) служио је опело над упокојеним Александром Јеремићем из Лазаревца уз саслуживање свештенства колубарско-посавског намесништва.

Реч пастира - О. Марко Јефтић: Позив на покајање је увек актуеланИз Епархије шумадијске и храма Покрова Пресвете Богородице у Младеновцу у гостима нам је свештеник Марко Јефтић, парох овог светог храма. Замолили смо о. Марка да нас подсети на молитвени спомен св. Јована током године, појасни зашто је св. Претеча "највећи од жене рођени", каже реч више о сусрету пророка са Господом Исусом Христом много пре крштења на Јордану. Питамо и шта је то издвајало св. Јована од многих других проповедника онога времена, како млади људи данас разумеју и доживљавају св. Претечу? "Позив на покајање је изузетно актуелан, у свим временима, народима, у сваком периоду историје" каже о. Марко, који напомиње да је глас Цркве данас "апсолутно глас вапијућег у пустињи, јер је то глас супротан од гласа света који позива на важност егоизма које ствара савремена цивилизација".

ЈОВАН КРСТИТЕЉЈован Претеча, који је крстио Христа у реци Јордану, живео је у пустињи као испосник. Хранио се пустињским биљем и дивљим медом. Како је он завршио свој живот? Пошто је Јован Крститељ прекорео цара Ирода за женидбу са својом снахом, царица Иродијада га је мрзела и наговорила је цара да одсече главу светом Јовану. То је он и учинио, погубивши овог највећег човека рођеног од жене, како за њега каже сам Спаситељ, и највећег пророка. Његове мученичке смрти ми се сећамо на дан Усековања главе светог Јована Криститеља (29. августа по старом, 11. септембра по новом календару). Из великог поштовања према строгом испоснику и мученику Јовану Претечи, тога дана сви православни строго посте.

Шта је рекао Свети Јован Крститељ кад је први пут видео Господа Христа? Рекао је пророчке речи: "Гле, Јагње Божје које носи грехе целога света."