Чланци поређани по датуму: петак, 17 април 2020

ПОЛИЦИЈСКА УПРАВА КРАГУЈЕВАЦ ПОМОГЛА МАНАСТИРЕ ЕПАРХИЈЕ ШУМАДИЈСКЕНа Велики четвртак, 16. априла 2020. године, Полицијска управа Крагујевац, као иницијатор и главни донатор, у сарадњи са Бекамент фондацијом, трговином Браћа Поповић, Црвеним крстом Крагујевац и осталим организацијама и предузећима, уручила је хуманитарну помоћ монаштву Епархије шумадијске. Ова хуманитарна акција имала је за циљ да помогне шумадијске манастире и обрадује монаштво Епархије шумадијске, будући да је због ванредне ситуације смањен број верника који ових дана и недеља посећују и помажу наше богомоље.

СВЕТОГ ЈОВАНА ЗЛАТОУСТОГ БЕСЕДА 85. НА ЈЕВАНЂЕЉЕ ПО МАТЕЈУ

„Тада му попљуваше лице и удараху Га;

а други га бијаху по образима, говорећи:

Прореци нам, Христе, ко те удари?... “

(Мт. 26, 67 и 68)

ВЕЛИКИ ПЕТАКНа Велики петак Црква је све моменте свештених догађаја спасења света означила богослужењем. Време хватања Спаситеља у Гетсиманском врту и осуду Његову од архијереја и старешина на страдање и смрт - богослужењем јутрења, време вођења Спаситеља на суд ка Пилату - богослужењем првог часа, време осуде Господа на суду код Пилата - богуслужењем трећег часа, време крсних страдања Христа - шестим часом, а скидање тела Христовог са крста - вечерњом (на вечерњу износи се плаштаница на средину храма, ради поклоњења мртвом Господу, на њој представљеном). Часови на Велики петак свршавају се овим редом: први, шести, девети и зову се царски часови - јер су византијски цареви увек присуствовали на овим часовима у цркви, а после њих је бивало многољетије царевима.

СЛОВО НА ВЕЛИКИ ПЕТАКУ име Оца и Сина и Светога Духа,

Да Господ није умро за нас не бисмо имали живота, управо као што каже црквена песма "смрт његова живот мој" или као што рече један велики Свети Отац "имали смо потребу за Богом Спаситељем Оваплоћеним и Оним Који је умро за нас". Није било довољно само да Бог постане човек него је било потребно да као и сваки човек овде на Земљи, као сви ми, прође читав живот, искуси то што сваки од нас искуша до смрти, па и саму смрт. Да Христос није умро за нас не би смо били спасени јер оно што је Он узео на себе од наше природе и од творевине то је и спасено. А узео је читаву створену природу и све њене последице. Последице природе после греха биле су смрт и трулежност. Зато је Господ дошао у тај час, како сам рече, да умре за нас, да би нас тако васкрсао кроз сједињење са Њим и са Богом.