Чланци поређани по датуму: уторак, 21 септембар 2021

СЛАВА КАРАЂОРЂЕВОГ ХРАМА РОЂЕЊА ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ У ТОПОЛИ И ГРАДСКА ЛИТИЈАНа дан када славимо празник Рођења Пресвете Богородице, 21. септембра 2021. године, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски г. Јован служио је Свету архијерејску литургију у задужбини Вожда Карађорђа у Тополи, која овог дана прославља своју славу. Празник Рођења Пресвете Богородице прославља и сама Општина Топола.

Епископу су саслуживали: протојереји ставрофори др Зоран Крстић, Драгољуб Ракић, Миладин Михаиловић, мр Рајко Стефановић, Жељко Ивковић, Љубиша Смиљковић, Ђорђе Радишић, протонамесник Слободан Радивојевић, јереји Марко Стевановић и Урош Костић, затим протођакон Иван Гашић и ђакони Саша Костадиновић и Стеван Илић.

ЗАВРШНО ВЕЧЕ ДВАНАЕСТИХ ГОСПОЈИНСКИХ СВЕЧАНОСТИ У КРАГУЈЕВЦУУ понедељак, 20. септембра 2021. године, у свечаној сали Епархијског двора приређен је пригодан духовни програм на позив и призив домаћина, Његовог Преосвештенства Епископа шумадијског Господина Јована, а у организацији братства Саборног храма Успења Пресвете Богородице, како бисмо мисаоно и молитвено привели крају овогодишње Госпојинске свечаности, које се већ дванаесту годину одржавају у Крагујевцу и Епархији шумадијској, а које већ чине део духовног и културног идентитета народа на овим просторима.

РОЂЕЊЕ ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦEРађа се она у дому Јоакимовом, који је био код Овчијих врата и бива приведена у храм. Потом је, посадивши се у дому Божијем и хранивши се Духом Светим као маслина препуна рода, постала сасуд сваке врлине, одвајајући свој ум од сваке житејске и телесне жеље, чувајући тако, скупа са телом и своју душу девственом, као што је ваљало да чини, пошто је требало да прихвати у своје крило Бога, јер Бог, пошто је свет, у светима почива. Тако она, дакле, гаји светост и показује се светим и чудесним храмом, достојним вишњега Бога (Свети Јован Дамаскин).