Чланци поређани по датуму: понедељак, 16 новембар 2020

ОБНОВЉЕЊЕ ХРАМА СВЕТОГ ВЕЛИКОМУЧЕНИКА ГЕОРГИЈА – ЂУРЂИЦ, КРСНО ИМЕ ВЛАДИКЕ ЈОВАНА ШУМАДИЈСКОГУ понедељак, 16. новембра 2020. године, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Г. Јован прославио је своју Крсну славу, празник Обновљења храма Светог великомученика и победоносца Георгија – Ђурђиц.

Обновљење храма Светог великомученика Георгија – ЂурђицОвог дана празнује се и пренос моштију Светог Георгија из Никомидије у Лиду Палестинску, где је пострадао у време цара Диоклецијана. Пре него што је предао душу своју Господу, Свети Гергије је замолио свога слугу да му тело однесе у Палестину, одакле му је била мајка родом и где је имао велико имање које је раздао сиромасима. Слуга је тако и урадио.

СЛАВА ЦРКВЕ СВЕТОГ ГЕОРГИЈА У ВИШЕВЦУРодно место вожда Карађорђа прославило је славу Цркве торжествено како приличи месту одакле је поникао онај који је упалио лучу слободе и као некада војници Гедеонови узвикнуо: “Мач Господњи и Карађорђев!”