Епархија Шумадијска - Епархија Шумадијска

mati Ana DivostinУ Томину недељу, 26. априла 2020. године, у манастиру Благовести Пресвете Богородице Дивостин служена је света Литургија и опело монахињи Ани, која се, после краће болести, упокојила у Светлу суботу.

Началствовао је јеромонах Онуфрије из Манастира Драче, а саслуживао му је протојереј Срђан Тешић, парох шумарички. У току опела, протојереј Срђан, који годинама служи у манастиру Дивостин, обратио се присутнима пригодним речима о животном путу и монашком лику монахиње Ане.

Са благословом Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја, у организацији вероучитеља Архиепископије београдско-карловачке, ТВ Храм приказује нову емисију „Вероучитељ“ - часове верске наставе за основну школу (veroucitelj.rs).

ПЕТ ГОДИНА АКЦИЈЕ “ГЛАДАН БЕЈАХ” БРАТСТВА ХРАМА СВЕТОГ САВЕ НА АЕРОДРОМУОве године братство храма Светога Саве је у току Великог поста, као и ранијих, организовало акцију “Гладан бејах”.

Та акција је дело и плод наших литургијских окупљања при храму Светога Саве на Аеродрому. Она је, у практичном смислу, испуњавање (извршење) Свете Литургије – службе као служење другоме.

Васкрсење Христово је победа над смрћу, победа над грехом, победа над ђаволом, то је пролеће за душу људску. Једна васкршња песма дивно каже: “Данас Христос као сунце засија из гроба, данас грану пролеће у душама нашим”. Васкрсење је празник радости, наде, и живота.

vaskrsenje ikona

Ј О В А Н

ПО МИЛОСТИ БОЖИЈОЈ ПРАВОСЛАВНИ
ЕПИСКОП ШУМАДИЈСКИ

СВЕШТЕНСТВУ, МОНАШТВУ И СВОМ ВЕРНОМ НАРОДУ ОВЕ БОГОМ ЧУВАНЕ ЕПАРХИЈЕ ШУМАДИЈСКЕ, БЛАГОДАТ ВАМ И МИР ОД БОГА ОЦА, БОГА СИНА И БОГА ДУХА СВЕТОГА УЗ СВЕРАДОСНИ ВАСКРШЊИ ПОЗДРАВ:

ХРИСТОС ВАСКРСЕ!

Српска Православна Црква својој духовној деци о Васкрсу 2020. године

plakat crna gora

ИРИНЕЈ

по милости Божјој

православни Архиепископ пећки, Митрополит београдско-карловачки и Патријарх српски, са свим архијерејима Српске Православне Цркве – свештенству, монаштву и свим синовима и кћерима наше свете Цркве: благодат, милост и мир од Бога Оца, и Господа нашега Исуса Христа, и Духа Светога, уз радосни васкршњи поздрав:

Христос васкрсе!

ПОЛИЦИЈСКА УПРАВА КРАГУЈЕВАЦ ПОМОГЛА МАНАСТИРЕ ЕПАРХИЈЕ ШУМАДИЈСКЕНа Велики четвртак, 16. априла 2020. године, Полицијска управа Крагујевац, као иницијатор и главни донатор, у сарадњи са Бекамент фондацијом, трговином Браћа Поповић, Црвеним крстом Крагујевац и осталим организацијама и предузећима, уручила је хуманитарну помоћ монаштву Епархије шумадијске. Ова хуманитарна акција имала је за циљ да помогне шумадијске манастире и обрадује монаштво Епархије шумадијске, будући да је због ванредне ситуације смањен број верника који ових дана и недеља посећују и помажу наше богомоље.

Полицијска управа Крагујевац подстакла је бројне донаторе који су данас у том граду уручили помоћ за 23 манастира шумадијске епархије са 78 монаха и монахиња.

Полицијска управа Крагујевац за манастире Шумадије

Полицијска управа Крагујевац као иницијатор и донатор покренула је акцију прикупљања хуманитарне помоћи за 23 манастира у којима живи 78 монаха и монахиња.

У оквиру ове хуманитарне мисије: Бекамент фондација, трговина Браћа Поповић, Црвени крст Крагујевац и друга предузећа помогла су монаштву епархије Шумадијске, тако што су им обезбедили пакете неопходних намирница.

Страна 1 од 2