Чланци поређани по датуму: четвртак, 17 јун 2021

Двадесет година од упокојења епископа Саве (Вуковића)Двадесет година од упокојења епископа Саве (Вуковића)

Дана 17. јуна 2021. године навршило се двадесет година од упокојења Епископа шумадијског Саве (Вуковића).

Тим поводом, Његово Преосвештенство Епископ будимски и администратор темишварски г. Лукијан је служио у темишварској Саборној цркви парастос свом духовног оцу и учитељу, блаженопочившем епископу Сави, који је био и дугогодишњи администратор Темишварске епархије.

СВЕТА ЛИТУРГИЈА И ПАРАСТОС БЛАЖЕНОПОЧИВШЕМ ЕПИСКОПУ ШУМАДИЈСКОМ САВИ У САБОРНОЈ ЦРКВИ У КРАГУЈЕВЦУ

У четвртак, 17. јуна 2021. године, када се навршава двадесет година од упокојења другог Епископа шумадијског Саве Вуковића, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован служио је Свету Архијерејску Литургију у Саборном храму Успења Пресвете Богородице у Крагујевцу.

Епископу је саслуживало мноштво свештенства и ђаконства Епархије шумадијске.

Image

Др Сава (у свету Светозар Вуковић), епископ шумадијски, родио се у Сенти 13. априла 1930. године. Основну школу и нижу реалну гимназију завршио је у Сенти, Богословију Светог Саве у манастиру Раковици 1950, а Богословски факултет у Београду 1954. године. За суплента Богословије Светог Саве у Београду постављен је 1958. године. Школску 1957/58. годину провео је на постдипломским студијама на старокатоличком богословском факултету Универзитета у Берну (Швајцарска) радећи, у исто време, на докторској дисертацији "Типик архиепископа Никодима" код ментора професора др Лазара Марковића. На Богословском факултету у Београду докторирао је 15. маја 1961. године.

Сећање на блаженопочившег епископа др Саву (Вуковића)

У четвртак, 17. јуна 2021. године, навршава се 20 година од упокојења епископа шумадијског др Саве (Вуковића).

После упокојења епископа бачког Никанора 1986. године, епископ Сава је, у периоду од 1988. до 1990. године, администрирао Епархијом бачком.