Чланци поређани по датуму: јануар 2018 - Епархија Шумадијска

НЕ ОСУЂУЈ НИКОГА И БИЋЕШ СПАСЕНУ четвртак 01. фебруара 2018. године, Епископ шумадијски Г. Јован служио је Свету Литургију у Старој Милошевој Цркви у Крагујевцу.

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У БЕЛОШЕВЦУУ среду, 31. јануара 2018.године, када наша Света Православна Црква прославља Светог Атанасија Великог и Светог Максима Архиепископа српског, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован служио је Свету Архијерејску Литургију у храму Светог цара Лазара у Белошевцу.

Преосвећеном Владици су саслуживали: протојереј-ставрофор Милован Антонијевић, протојереј-ставрофор Живота Марковић, протојереј-ставрофор Љубомир Радић и ђакон Немања Стојковић.

СВЕТA АРХИЈЕРЕЈСКA ЛИТУРГИЈA У ХРАМУ СВЕТОГ ВЕЛИКОМУЧЕНИКА ДИМИТРИЈА У КРАГУЈЕВАЧКОМ НАСЕЉУ СУШИЦАУ уторак, 30. јануара 2018. године, када прослављамо преподобног Антонија Великог, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован, служио је Свету Архијерејску Литургију у храму Светог великомученика Димитрија у крагујевачком насељу Сушица. Епископу су саслуживали свештеници: протонамесници Небојша Ракић, јереј Александар Сенић и ђакон Милутин Гашевић.

Преподобни Антоније, велики подвижник, оснивач пустињачког монашког живота и отац монаштва, који је од свете Цркве добио назив Велики, родио се у Египту, у селу Кома, близу Тиваидске пустиње 251. год. Његови родитељи су били побожни хришћани знатног рода. Антоније је од младости увек био озбиљан и пажљив. Редовно је посећивао богослужења и са великом пажњом слушао је Свето Писмо. Од младости руководио се заповестима Господњим.

САВИНДАН ПРОСЛАВЉЕН У ТОПОЛИ

Празник посвећен највећем српском светитељу окупио је у Карађорђевој цркви у Тополи велики број верујуће деце која су дошла у свети храм да својим умилним гласом и светосавским рецитацијама подсете на лик и дело Растка Немањића, на духовно савршенство грешног монаха Саве и на непролазну славу и светост првог Архиепископа српског.

Литургијским сабрањем началствовао је архијерејски намесник опленачки протојереј – ставрофор Миладин Михаиловић уз саслужење протонамесника Александра Петровића и ђакона Уроша Костића.

СЕМИНАР СВЕШТЕНСТВА ОРАШАЧКОГ И ОПЛЕНАЧКОГ НАМЕСНИШТВА У АРАНЂЕЛОВЦУДана 29. јануара када наша Света Црква прославља празник „Часне вериге апостола Петра“ Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован је служио Свету Архијерејску Литургију у храму Светих апостола Петра и Павла у Аранђеловцу.

Његовом Преосвештенству су саслуживали протојереј-ставрофор др Зоран Крстић, архијерејски намесник опленачки, протојереј-ставрофор Миладин Михаиловић, протојереј Ђорђе Радишић, протонамесник Александар Петровић, јереји Милош Митровић и Милош Мијатовић, протођакон Иван Гашић и ђакони Урош Костић и Немања Искић.

ПРОСЛАВЉАЊЕ “СВЕТОСАВСКИХ ДАНА” У ЛАЗАРЕВЦУОве, 2018. године, петодневним прослављањем у нашем колубарском намесништву, протекло је слављење у част Светога Саве, свечано и достојанствено, како приличи утемељивачу српске Цркве и државе и великом Просветитељу српскога рода.

Прослављање “Светосавских дана” започето је 25. јануара, концертом квартета “Свети Роман”, из Београда, у храму Светог великомученика Димитрија у Лазаревцу. Солисти хора РТС-а: сопран Јасмина Михајловић, алт Зарана Станишић Мирковић, тенор Марко Пешић и бас Милош Гашић обрадовали су окупљену публику маестралним извођењем руске духовне музике.

СВЕТОСАВСКА ПОСЛАНИЦА ЕПИСКОПА ШУМАДИЈСКОГ Г. ЈОВАНА О СВЕТОМ САВИ 2018. ГОДИНЕ

Ј О В А Н

МИЛОШЋУ БОЖИЈОМ ПРАВОСЛАВНИ ЕПИСКОП ШУМАДИЈСКИ

СВЕМУ СВЕШТЕНСТВУ, МОНАШТВУ И ВЕРНОМ СВЕТОСАВСКОМ НАРОДУ ОВЕ БОГОМ ЧУВАНЕ ЕПАРХИЈЕ ШУМАДИЈСКЕ,

БЛАГОДАТ ВАМ И МИР ОД БОГА ОЦА, БОГА СИНА И БОГА ДУХА СВЕТОГА

И ДА МОЛИТВЕ СВЕТОГ САВЕ БУДУ СА СВИМА ВАМА

Рaдуj сe, Свeти Сaвo, кojи влaдaрe и oцe свojим људимa пoдaри;
Рaдуj сe, Свeтитeљу Сaвo, српски прoсвeтитeљу
(Из Aкaтистa Свeтoм Сaви).

ПРОСЛАВА СВЕТОГ САВЕ У УДРУЖЕЊУ СВЕТИ ВАСИЛИЈЕ ВЕЛИКИ У МАРШИЋУПоводом празника Светог Саве у просторијама Удружења за помоћ деци и младима са сметњама у развоју “Свети Василије Велики” у Маршићу, где постоји и функционише дневни боравак за децу и младе са сметњама у развоју уприлечена је прослава поводом празника великог српског Светитеља и Просветитеља, уз заједничко дружење деце и родитеља.

СВЕТОСАВСКА ПРОСЛАВА У КОСМАЈСКОМ НАМЕСНИШТВУРадуј се Свети Саво, који владаре и оце својим људима подари;
Радуј се, Светитељу Саво, српски просветитељу (Из Акатиста Светом Сави).

Овогодишња радост поводом школске славе Светог Саве у Архијерејском намесништву космајском, почела је 25. јануара, предавањем у Центру за културу у Сопоту. Светосавску беседу произнео је господин Негослав Јованчевић, професор Богословије Свети Јован Златоусти у Крагујевцу, говорећи о значају светитељског живота и дела Светога Саве у данашњем времену. Након тога отворена је изложба везова српских средњовековних орнамената, под називом “Слово, по слово реч”, ауторке Љиљане Коковић, а затим се прусутнима представила и група “Византика" – концертно извођење традицијских и духовних песама.

Страна 1 од 8